Film promocyjny

Wróć

Na Złotej zakwitną żonkile

W 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim na Złotej rozdawane będą papierowe żonkile, które są symbolem pamięci o wydarzeniach z 19 kwietnia 1943 roku.  DOŁĄCZ DO AKCJI.

          „ŻONKILE” to akcja społeczno- edukacyjna upamiętniająca powstanie w getcie warszawskim, które było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny św.  Organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. W tym roku nasza szkoła przyłącza się do działań. Akcji towarzyszy hasło ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ- pamięć o przeszłości, która stanowi jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość. Temat przewodni tegorocznej edycji to MIŁOŚĆ.  DLACZEGO ŻONKILE? 

          Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę  przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci. 20 kwietnia w szkole przypnij żonkila na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Dodany 11.04.22
Galeria zdjęć

Współpracujemy